Familjepaket Höstlov

Res med familjen till bilfria Vrångö

Boka ett oförglömligt höstlov vid havet med relaxflotte och sälsafari längst ut i havsbandet. Höstlovet börjar med båtresan från Saltholmen som ligger på fastlandet i södra Göteborg. Härifrån tar du skärgårdsbåten till Vrångö. Väl framme med färjan promenerar ni mot Kajkantens mysiga sjöbodar för incheckning. Kajkanten ligger mitt i den genuina skärgårdsbebyggelsen i Vrångö hamn och alldeles vid vattnet.  Höstlov på Vrångö kan bokas med valfri ankomstdag under vecka 40-44, i paketet ingår två övernattningar i  sjöbod inkl. frukostkorg båda dagarna och ett pass på relaxflotten med bastu, badtunna och havsbad.  Varje fredag förmiddag finns möjlighet att följa med vår egen Vrångöskeppare på sälsafari. Skepp ohoj!

Familjepaket Höstlov 
– 2 övernattningar i sjöbod (inkl lakan och handduk)
– Frukostkorg båda dagarna
– Relaxflotte med vedeldad bastu och badtunna.
– Äventyrsvandringar i naturreservatet 

5.200:-/familj (max 4 pers)
Minst 1 pers under 17 år. Barn under 3 år gratis.
Vid fler än 4 personer per sällskap, tillägg: 500:-/person.

Kan bokas med valfri ankomstdag vecka 40-44
Sälsafari kan du boka till som aktivitet om ni är hos oss en fredag.

Letar du efter höstlov nära hav och natur? Då kan en vistelse på Vrångö i Göteborgs skärgård vara ett bra alternativ. Det är enkelt att resa till bilfria Vrångö från Göteborg med skärgårdsbåt från Saltholmen. Kajkanten med sjöbodslägenheter ligger i Vrångö hamn granne med havet och mitt i den genuina skärgårdsmiljön. Om ni vill pröva vedeldad bastu, badtunna och kanske ett kallbad så finns möjlighet till stund på relaxflotten,  en av aktiviteterna som ingår i paketet.

Under höstlovet finns också möjlighet att följa med Mattias, Vrångös egen fiskare och bäste skeppare, på sälsafari längst ut i havsbandet.

Det finns också flera vandringar att ta del av. Ett kul sätt att upptäcka outforskade delar av Vrångö. Du kan ge dig ut och leta Checkpoints och på det sättet upptäcka nya platser i naturreservatet. Använd appen HITTAUT och gör en upptäcktsfärd med karta i handen.
Vill du bli en superhero och upptäcka hur kul det är att PLOGGA (strandstäda) , så får du utrustning till strandstädning, karta och lekfulla tips av oss. Längs stränder och vikar finns mängder av värdefulla fynd att göra.