Följ med till Tistlarna, en båtutflykt på påskafton, lördag den 4 april
Följ med på en oförglömlig båtutflykt till fyrplatsen och ögruppen Tistlarna – längst ut i det karga och vackra havsbandet. Det är något speciellt med att komma ut på öppet hav, känna vårsolens värme och se vågorna glittra. Mattias, vår egen Vrångö-skeppare och fiskare, tar oss tryggt fram med båten Glitthav.
Vi gör ett stopp i land på Tistlarna, där historiens vingslag fortfarande känns tydligt. Här finns de gamla fyrvaktarbostäderna och den ståtliga fyren kvar att beskåda. Under båtturen spanar vi även efter de sälar som ofta solar sig på skären utanför ögruppen.
Boka din plats redan nu – turen tar max 12 personer. Fikakorg ingår!
Båttur från Vrångö
Plats: Båten avgår från Vrångö hamn Tid: Påskafton lördag den 4 april kl 13:30 – 15:00
Pris: 800 kr/vuxen • 550 kr/barn (7-15 år) Barn under 7 år följer med gratis.
Om du inte redan befinner dig på Vrångö så ta skärgårdsbåt 281 från Saltholmen till Vrångö, se Västtrafiks reseplanerare för lämplig båt.
Vi reserverar oss för riktigt blåsigt väder, då stannar vi på Vrångö och det blir istället en guidad tur med historiska skildringar och naturupplevelser i Vrångöskärgårdens naturreservat.
För dig som vill fira hela påskhelgen på Vrångö finns möjlighet att boka påskpaket 3-5 april med övernattning på Kajkanten. Båtturen ingår i paketet. Läs mer